Menu
Sağlıklı Bebekler Mutlu Anneler Kulübü
0850 532 3 386
merakedilenle

Bebeğin Memeden Kesilmesi

 

Anne; bebeğinin artık büyüdüğünü görüyor, beslenmesinin anneden bağımsız olarak gerçekleşmesi gerektiğine inanıyorsa, doktorunuzun da önerisiyle, bebeğinizi memeden ayırmanın vakti gelmiş demektir.

  • Memeden kesme dönemleri her bebek için zorlu bir süreçtir. Doğduğu andan itibaren anne memesini emen bebek için bu süreç, rahatlatıcı bir süreçti. Memeyi bırakmak genellikle bebeği üzer. Bu süreç, onu sinirlendirebilir, huysuzlaştırabilir. Tepkisi oldukça doğaldır. Önemli olan annenin bu sürecin doğal olduğunu bilmesi ve sabırlı olmasıdır.
  • Bebeğin de emmeyi bırakmaya hazır olması gerekir. Bebeğin hayatında değişiklik olduğu bazı kritik evrelerde (diş çıkarma, bakıcı değiştirme gibi) memeden bıraktırma ertelenmelidir. Bebeğinizin ve sizin daha rahat, daha mutlu olduğu dönemlerde denenmelidir.
  • Birden kesme yöntemleri çocuğunuzu duygusal olarak zorlayabilir. Annenin kendisini sevmediği, duygusunu ortaya çıkarabilir. Bu nedenle aşamalı bırakma yöntemleri daha çok önerilmektedir.

 

 

  • Bu süreçte anlayışlı ve sabırlı davranmanız süreci daha rahat geçirmenizi sağlayacaktır. Bebeğinizin memeden ayrılırken yaşadığı üzüntüyü azaltmak için, onunla daha çok ilgilenmek, ona daha fazla dokunmak, kucağınıza almak gibi yakın davranışları süreci daha kolay geçirmenizi sağlayacaktır.