Menu
Sağlıklı Bebekler Mutlu Anneler Kulübü
0850 532 3 386
t

Tuvalet Eğitimi

 

Tüm anne babalarda bebeğin tuvalet eğitimi ile ilgili endişeler vardır. Evebeynlerin unutmaması gereken şey, her çocuğun tuvalet alışkanlığı yaşının farkılı olmasıdır. Ebeveynerin yapması gereken çocuğun buna hazır olup olmadığını gözlemek ve doğru zamanda harekete geçmektir. Bu konuda çocuğu fazla zorlamadan hareket etmek en doğru yoldur.

Ne Zaman?

Tuvalet eğitimi için en uygun zamanın iki yaş ve sonrasıdır ve kesinlikle tuvalet alışkanlığı kazandırılması için bebekler zorlanmamalıdır. Zorlamak çocuğu psikolojik yönden olumsuz etkileyebilir. İki yaşındayken gündüz, 3.5-4 yaşındayken gece kontrolü yapılarak tuvalet alışkanlığı kazandırılabilir. Buradaki amaç davranışı kontrol altına almaktır. Anneler genellikle bebekleri 12-18 aylık olduğunda hevesle tuvalet problemini çözmeyi isterler ancak çocuğun tuvaletinin geldiğini hissedebilmesi ve tutabilmesi için kas kontrolünün gelişmesi gerekir. Bu yüzden annelerin sabırlı olması gerekir. Organik bir bozukluk söz konusu olmadıkça, 4-5 yaşına geldiği halde hala altı bağlı dolaşan çocuk yoktur.

Nasıl?

Tuvalet eğitimine başlarken bir oturaktan yararlanmak ebeveynlere yardımcı olabilir. Ancak çocuklar oturağa oturmayı da çabuk benimsemeyebilir. Çocuklar genellikle büyüklerini taklit ederler, tuvalet ve oturağın aynı şey olduğu ve anneyle babanın tuvaleti, çocuğunsa oturağı kullanacağı anlatılabilir. Bir başka yol resimli kitaplardan faydalanmaktır. Oyuncaklarından birini oyunla karışık oturağa oturtarak anlatmak da yol gösterici olabilir. Çocuğu zorlamak ya da aceleci davranmak, bazı problemlerin çıkmasına neden olabilir. İlk başlarda küçük kazalar olabilir ve etraf kirlenebilir, bu durumda ebeveynler  sabırlı ve hoşgörülü olmalıdır. Oturağa oturduğunda çocuk cesaretlendirilmeli ve rahatlaması sağlanmalıdır. Eğer tuvaletini yaparsa alkışlanmak onu teşvik eder ve tuvalet alışkanlığını daha çabuk kazanır.

Genellikle kızlar erkeklerden önce tuvalet eğitimi alır şeklinde bir görüş aileler arasında yaygındır. Kızlar erkeklerden önce olgunlaşıp, bazı şeylerin farkına vardıkları için tuvalet eğitimini erken yaşta kazanırlar. Erkek çocuklar çişlerini yaparken görebildikleri için bu durumu daha kolay anlayabilir.

Tuvalet Eğitimini Kolaylaştırmanın 5 Yolu

  1. 1. Çocuk oturağa düzenli olarak oturtulmalıdır.
  2. 2. Başarılı olduğu zaman övülmeli, küçük kazalarda görmemiş gibi davranılmalıdır.
  3. 3. Sıcak havalarda alıştırmalar daha kolay yapılabilir. Çocuk çıplak olarak dolaştırılarak alışması sağlanır.
  4. 4. Belli bir metoda sadık kalınmalıdır. Evden dışarıda da bezsiz dolaştırılmalıdır. Böylece çocuğun kafası karışmaz.
  5. 5. Lazımlık belli bir yerde tutulursa acil durumlarda çocuk onu hemen bulabilir.

 

Tuvalete Geçiş

Oturağa alışmış olan çocuk bir süre sonra tuvaleti (klozeti) kullanmaya başlıyacaktır. Çocuk tuvaleti kullanacak kadar ilerleme gösterince, klozetin üzerine konabilen bir adaptör (küçük klozet kapağı) alınabilir. Özellikle üç yaşından sonra çocuk tuvaleti kullanmaya geçmiş olmalıdır.

Gece Tuvalet Alışkanlığı

Tuvalet eğitimine başladıktan sonra, çocuk 2.5 yaşına geldiğinde gece tuvalete gitme alışkanlığı kazandırılabilir. Uyanık olmaları önemlidir çünkü çocuğun yatağına değil oturağa ya da tuvalete yaptığının farkında olması gerekir. Bazı anne babalarda, çocuklarını geceleri sık sık tuvalete kaldırırlar.