Menu
Sağlıklı Bebekler Mutlu Anneler Kulübü
0850 532 3 386
h3

Hamilelikte İş Hayatı

Sevgili anneler, artık birçok kadın hamilelik döneminde de çalışma hayatına devam etmektedir. Her geçen gün hamile çalışan sayısı artmaktadır.

Hamile kadınların sağlıklı bir bebek dünyaya getirmeleri için çalışma hayatının paralelinde kendilerine dikkat etmeleri gerekmektedir.

Annenin ne tarz bir işte çalıştığı da önemlidir. Hamileliğin ilk 3 ayında bulantıyla baş etmeye çalışan hamile bir aşçı olabileceği gibi, aslında masasında sürekli oturmak zorunda olan bir ofis çalışanı da olabilir.

Annenin hamilelik döneminde kendi ve bebeği için önlemler alması gerekmektedir.

  • Hamilelerin öncelikle beslenme düzenlerine dikkat etmesi gerekmektedir. Sağlıklı atıştırmalıklarını yanlarında ayırmamaları gerekir. Çantalarında ya da çekmecelerinde ceviz, fındık, badem mutlaka bulundurmalıdırlar.
  • Su içmeyi asla ihmal etmemelidirler. Özellikle ilk 5 aydan sonra bebeğin idrar kesesine yaptığı baskı neticesinde sık idrara çıkma problemi yaşanabilir.

 

  • Çok uzun süre oturmak da hamileler için doğru olmadığı gibi, sürekli ayakta çalışan hamilelerin de sık sık dinlenmeye çalışmaları gerekmektedir.
  • Hamile annelerin doğum öncesi ve sonrası izin ve süt izni konularındaki detayları da bilmesinde yarar vardır.

 

Siz sevgili annelere mutlu bir gebelik, sağlıklı doğum ve başarılı bir iş hayatı dileriz.