Menu
Sağlıklı Bebekler Mutlu Anneler Kulübü
0850 532 3 386
beslenmegece

Gece Beslenmesi

 

Gece emzirmesi ilk birkaç ay boyunca bebeğin gelişimi için bir mecburiyet olsa da, bir süre sonra “acaba hala acıktığı için mi uyanıyor, emzirmeye gerek var mı, yoksa emzirme uykusunu olumsuz mu etkiliyor?” gibi soruları akla getiriyor.

Yenidoğanların mideleri çok küçüktür. Sindirim sistemleri yeterince gelişmemiştir. Ayrıca anne sütü sindirimi kolay bir besindir ve ilk 6 ay anne sütünün yeterli olması durumunda bebeğinizin tüm ihtiyaçlarını karşılamaya yetecektir. Yenidoğan bebekler anne sütünün de artması bakımında her talep ettiği vakit beslenebilir. Küçük bebekler ise 2-3 saat aralıklarla beslenir, çoğunlukla gaz sorunu yaşar ve geceleri sık sık uyanırlar. Bebeğin sindirim sisteminin geliştiği ilk 3-4 ay, ebeveynler ne bebek için ne de kendileri için kesintisiz ya da kaliteli bir uyku beklememelidir. Küçük bebekleri yedirdikten sonra mutlaka ama mutlaka gaz çıkarılmalıdır. Ayrıca bebeğin gün içinde enerjisini boşaltacağı fiziksel aktiviteler yaptırılmalıdır.

 

 

Tüm bunları düşünerek, eğer herhangi bir sağlık durumu sıkıntısı yoksa ve doktorunuz onay veriyorsa, altı aylık olan bebeğinizin gece emzirmesine son verebilirsiniz. Bebeğinizin gece uykusu düzenli ve gece emmek için kalkmıyorsa ve 3 ayını tamamlamış ise ve özel bir durum söz konusu değilse o vakit özellikle doyurmak için kaldırmanıza da gerek yoktur. Ayrıca şöyle de bir gerçek var; kronik uykusuzluk annenin fiziksel ve ruhsal durumunu olumsuz etkiliyor. Bu yüzden belli bir süre sonra gece emzirmesini kesmek, anneye de iyi geliyor.