Menu
Sağlıklı Bebekler Mutlu Anneler Kulübü
0850 532 3 386
e3

Emzirmeyle ilgili merak edilenler

 

Anne Sütünü Arttırmak İçin Ne Yapmalıyım?

Anne sütü bebeğiniz için en uygun besindir. Anne sütünü arttırmak için bol miktarda su içmelisiniz. Bunun yanı sıra yeşil sebze ve meyveden zengin beslenmelisiniz. Şekerli gıdaların anne sütünü arttırdığına dair yanlış bir inanış vardır. Şekerli gıdalar anne sütünü arttırmaz, annenin kilosunu arttırır. Annenin şekerden uzak kalması, kendi kilo kontrolü açısından iyidir. Aynı zamanda rezene ve anason gibi bitkilerin anne sütünü arttırıcı etkileri vardır. Ayrıca stresin anne sütünü olumsuz etkilediği bilinmektedir.

Bütün bunlara ek olarak, emziren anneler için üretilen besin takviyeleri, hem anne sütünü arttırıcı etkisi vardır, hem de emziren annenin ihtiyacı olan besin desteğini de sağlamaktadır.

 

 

 


Bebek her ağladığında acıkmış mıdır?

Bebeğin etrafıyla tek iletişim kurma yolu ağlamadır ve çeşitli sebepleri olabilir. Bazen önemli bir sebebi işaret ederken bazen de sadece annesine temas etme, kucağa alınıp şefkatle sarılma ihtiyacını da anlatabilir.

Bebeğin karnı tok ise ve gazı çıkarılmış ise diğer nedenler düşünülmelidir.  Altının ıslanmış olması, ortamın ısısı, bebeğin sıkı sarılmış olması, uzun süredir kakasını yapmamış olması ya da ağızdaki pamukçuk bebeğin ağlama nedeni olabilir.


Emme Şaşkınlığı Nedir?

Bir bebeğin anne memesini emmesiyle biberon emmesi arasında fark vardır. Biberona alışan çocuklarda emme şaşkınlığı gelişebilir ve anne memesini emme de zorlanabilirler. Bu nedenle sağılan anne sütü biberon yerine kaşık kullanarak bebeğe verilmelidir.


Meme Ucu Bakımı

Her gün banyo yapmayan annelerin meme ucunu günde bir defa yıkamaları yeterlidir.

Meme ucu kuru tutulmalıdır. Meme ucunu 1 defadan fazla yıkamak çatlaklara neden olabilir. Bu da anne için acı verici bir durum oluşturur.

Emziren anneler meme ucu bakımı için özel geliştirilmiş olan, anne ve bebek sağlığına uygun olan kremleri kullanabilirler.


Sütüm Yetiyor Mu?

Anne sütü bebeğin ilk 6 ayda enerji ihtiyacının tümünü karşılayabilecek yapıdadır.

Her bebek doğumdan sonra ki 3-4 gün içinde tartı kaybedebilir. Bebeğin iki hafta sonundaki kilosunun doğum tartısından az olması, bir günde 5’ten az, koyu sarı ve keskin kokulu idrar yapması veya 1 ayda 500gr’dan az kilo alması anne sütünün yetmediğini düşündürebilir.

Kabaca doğumdan sonraki 15. günde çocuğun doğum ağırlığına ve 5. ayda doğum ağırlığının iki katına ulaşması beklenir.