Menu
Sağlıklı Bebekler Mutlu Anneler Kulübü
0850 532 3 386

Emzirmenin Püf Noktaları

 

Doğru Emzirme Nasıl Olmalıdır?

Anne rahat oturmalıdır. Bebek annenin kucağında, bebeğin başı gövdesine göre daha yüksekte tutularak emzirilmelidir.

emzirme1
ŞEKİL 1

Anne, bebeğin vücudunu kendi vücuduna yakın tutmalıdır. Bebek yastıkla desteklenebilir. Anne, Şekil 1’deki gibi bebeğini çeşitli pozisyonlarda emzirebilir.

Emzirmeyi başlatmak için anne, meme ucu ile bebeğin dudağına dokunmalıdır.

emzirme2
ŞEKİL 2

Bebek emerken Şekil 2’deki gibi dudakları ile memenin kahverengi areolasını tamamen kavramalıdır. Bebek memeyi iyi kavrayamaz ve meme başını emerse, meme ucunda çatlaklar gelişecektir.

Yatarak emzirme, annenin uyuması ve bebeğin boğulma tehlikesi nedeniyle tercih edilmemelidir. İkiz bebeği olan anneler bebeklerini aynı anda emzirebilirler. Bunun için şekil 3’teki gibi çeşitli pozisyonlar vardır.

emzirme3ŞEKİL 3

Bebek ağlıyor ise önce sakinleştirilmelidir. Yumuşak bir şarkı söylemek, bebeği okşamak, bebeğe sarılmak ve sakin tavırlarla yaklaşmak bebeği sakinleştirir.

Bebeğin memeyi etkili emmesi, memeye doğru yerleştirilmesi ile mümkün olur. Bunun içinde bebeğin ağzı geniş ve açık iken memeyi tutmalı, alt dudağı dışa dönmüş olmalı. Bebeğin çenesi memeye dokunuyor, aerolayı tam tutmuş olmalıdır.

Bebeğin emerken yanaklarının şiştiğini görmek, emzirme sonrası meme başının yumuşadığını hissetmek, emzirmenin etkili olduğunu gösterir. Bebek memeyi kavramalıdır.


Emzirme Süresi ve Sıklığı

Emzirmenin sonuna doğru salınan süt, yağ bakımından zengindir ve anne sütünden alınan enerjinin büyük bölümünü karşılar. Bu nedenle bebeği memeden kısa süre de ayırmamak gerekir ve her meme yaklaşık 15 dakika emzirilmelidir.

İlk günlerde bebek çabuk yorulacaktır ve emme süresi kısa olabilir. Bebek emmesi için teşvik edilmelidir. Emme bittikten sonra meme sağılıp kalan süt bebeğe verilmek üzere uygun koşullarda saklanmalıdır.

Bebek ilk günlerde, o istedikçe, ağlamasını beklemeden ve en fazla 2-3 saat aralıklarla emzirilmelidir.