Menu
Sağlıklı Bebekler Mutlu Anneler Kulübü
0850 532 3 386
ebevyn

Ebeveynliğe Adım Adım

 

Hamile Psikolojisi

Hamilelik süreci; kadının yaşamında çok önemli bir dönemdir.

Dokuz ay karnınızda daha önce hiç görmediğiniz, tanışmadığınız bir canlı ile yaşamaya başlamış olmak, doğduğunda neye benzeyeceği, kime benzeyeceği, sağlığı ve bir sürü soru… Bütün bunlara hormonlarınızdaki değişikliklerin de eklenmesi, anne adaylarının psikolojisinin büyük ölçüde etkilenmesine sebep olan çok önemli gelişmeler.

Bu dönemde duygular ve davranışlar hızla değişen hormonlara bağlı olarak farklılaşır ve anne adayının hassaslığı artar.

Anne olmanın verdiği heyecan, bebeğin sağlığı ile ilgili duyulan endişe, değişecek yaşam şartları ve düzeni ile ilgili kaygılar, anne adayının gerginliği ve stresi olarak karşımıza çıkar çoğu kez.

Hamileliğinizden keyif alabilmek ve bu dönemi daha konforlu yaşayabilmek için sosyal destek çok önemlidir.

Annenin, babanın, kardeşlerin ve özellikle de eşin, hamile eşinin değişen bu çok özel yaşantısına anlayışla yaklaşmaları, destek olmaları ve onu anlamaya çalışmaları hem anne adayı için hem de bebek için psikolojik açıdan büyük destek sağlayacaktır.

hamileyim-design2

Buraya bir başlık

 • Eşiniz ile bu mutlu haberi nasıl paylaşacağınızı düşünmek, gözlerinin içine bakarak baba olacaksın demek.
 • Aileniz ve bazı akrabalarınıza bu müjdeyi vermek.
 • Hamileliğiniz ağırlaşmadan eşinizle tatile çıkmak.
 • Hatta birkaç hafta sonu küçük kaçamaklar yapmak. İlerleyen dönemlerde zaten uzun bir süre eşinizle başa başa tatile çıkamayabilirsiniz.
 • Bol bol uyumak.
 • Bebeğinizle kendinize özel zaman ayırıp müziğin beraberce keyfini çıkarmak.
 • Eşinizle beraber bebeğin odasını hazırlamak.

 


Babalığa Hazırlık

Sevgili baba adayları, eşiniz hamile ve kısa bir süre sonra bebeğinizi kucağınıza alacaksınız… Peki bu süreçte neler yaşayacaksınız?

 • Babalık, annenin yaşayabildiği pek çok duygudan mahrum kalmayı,
 • Babalık, bütün hamilelik sürecine başından sonuna kadar seyirci kalmayı,
 • Bazen ikinci plana düşmeyi,
 • Hem dışarıdan izleme sabrını gösterip hem de hamilelikle ilgili bütün aşamaları çok iyi bilecek kadar ilgili olabilmeyi,
 • Doğacak bebeğe, daha doğmadan aşık olmayı, her zaman yardıma ve desteğe hazır olmayı, hatta sonsuz bir anlayışa sahip olmayı becerebilmektir.shutterstock_323658881

 

Bazen bebeğimle iletişim kuramıyorum,  bazen eşimle cinsel hayatım eskisi gibi olmayacak, bazen arkadaşlarımla gece dışarıya çıkamayacağım, bazen de onlara maddi olarak yeterli olamayacağım endişesi yaşayan babalar, baba olmanın getireceği sorumluluk ve östrojen hormonunun etkisiyle anne adayında görülmeye başlanan alınganlık, sinirlilik ve stres gibi hallerden baba adayı da hatırı sayılır miktarda payını alıyor.

Bütün bunlar sevimli gibi dursa da aslında çok zor koşullardır ama zorlukları düşünmenin yerine keyfini çıkarın.

Biliyoruz ki, bebeğinizi kucağınıza aldığınız anda bütün bu yaşanan olumsuz duygu durumları bir anda uçup gidecek ve bebeğinizle daha önce hiç yaşamadığınız eşsiz bir yolculuğa çıkacaksınız.