Menu
Sağlıklı Bebekler Mutlu Anneler Kulübü
0850 532 3 386

Beslenme

Ek gıdalara geçiş ne zaman olmalı?

6.aydan sonra bebekler ek gıdalara geçebilirler.

Bebeğimin yutmada güçlük yaşaması normal mi?

Bebekler başlangıç da yutma da zorluk çekebilirler. Bunun için yenmesi kolay gıdalar tercih edilmelidir. Bebekler dillerini ileriye doğru itme refleksiyle doğarlar. Bu refleks besini beğenmediği hissini uyandırabilir. Fakat zaman içinde yutma refleksi gelişecektir.

Ek gıdaya ilk başlangıç nasıl olmalıdır?

Anne sütüne benzer kıvamda pütürsüz gıdalarla başlanmalıdır. Biberon yerine mutlaka kaşık kullanılmalıdır. Yeni gıdayı bebek reddedebilir. Miktar az olmalıdır, zamanla arttırılmalıdır. Beslenme saatleri annelerin çocuklarına sevgilerini gösterdikleri, ilgilerini çekecek şeyler anlattıkları ve en önemlisi sabırlı, mutlu ve huzurlu saatler olmalıdır.

 

Ek gıda miktarı nasıl ayarlanmalıdır?

Birkaç tatlı kaşığı ile başlanıp gün gün arttırılabilir.

Bebeğim yemiyor, ne yapmalıyım?

Bebeğin yemediklerinden çok yediklerine odaklanılmalıdır. Et yemeyen bebeğe et suyu içeren besinler ve baklagiller verilebilir. Örneğin kabak çekirdeğindeki çinko etten daha fazladır. 2 günde bir kabak çekirdeği toz haline getirilip meyve püresine eklenebilir. Bebeğin yemediği besinler bir süre sonra küçük miktarlarda tekrar denenmelidir.

 

İlk bir yaşta ne verilmemelidir?

İlk bir yaşta inek sütü, bal, yumurta beyazı, fındık, fıstık, çilek verilmemelidir. Tuzlu, baharatlı ve allerji riski yüksek besinler verilmemelidir. Aşırı lifli besinler(pırasa, taze fasulye gibi) ilk bir yılda tercih edilmez.

Bütün besinleri karıştırıp, blender yaparak veriyorum. Doğru mu?

Bebeklerin tat alma duyusu iyi gelişmiştir. Bu nedenle birbiri ile uyumsuz gıdalar bir araya getirilip ezilerek verilmemelidir. Bebek her besini tek tek yemelidir. Örneğin yumurta tek başına verilmelidir. Yanında tuzsuz beyaz peynir ekmekle verilebilir. Reçel yine ekmek içi ile birlikte verilebilir.

 

Çocuğun yaşına göre porsiyon ayarlaması nasıl olmalıdır?

Çocukların sağlıklı beslenmesi için ne yediğinin yanı sıra ne kadar yediği de önemlidir. 3-5 yaş arası dönemde büyüme çağında olmasına rağmen obeziteyi engellemek için porsiyon kontrolü yapmak önemlidir. Pratik olarak çocuğun tabağına her yemekten onun bir yaşına karşılık bir yemek kaşığı kadar koyup onu bitirmesi beklenmelidir. Yani 3 yaşındaki bir çocuğa bir öğün için üçer yemek kaşığı tam buğday unundan yapılmış makarna, bezelye, tavuk ve meyve verilmesi yeterlidir.

Ek gıdalara erken başlamanın riskleri nelerdir?

Bağırsak fonksiyonları henüz olgunlaşmadığı için besin allerjisi, enfeksiyon ve ishallerin yanı sıra anne sütünün azalmasına neden olabilir.

 

Yoğurt nasıl verilmelidir?

Yoğurt evde pastörize sütten yapılmış olmalıdır. Ara öğün olarak verilebilir ya da ana öğünde çorbasına eklenerek verilebilir. Çocuğu yemeye teşvik etmek amaçlı sofra şekeri asla eklenmemelidir. Tatlandırmak için meyve püresi eklenebilir. 1-2 tatlı kaşığı başlanıp yavaşça arttırılmalıdır.

Meyve nasıl verilmelidir?

İlk başlarken taze meyve suyu çıkarılıp verilmeli, 1 ay sonra cam rendede püre haline getirdikten sonra verilebilir. Kış mevsiminde elma, armut ile yaz mevsiminde şeftali ile başlamak uygundur.

 

Sebze püresi hazırlarken nelere dikkat etmeliyiz?

Püre yaparken rondo, blender gibi güçlü eziciler kullanılmamalıdır. Çatal-bıçak yardımı ile ezilip, süzgeçten geçirilmelidir. Bebeğin 7-10.ayda gelişecek olan ağızda ezme, evirip çevirme davranışına güçlü ezici-öğütücüler kullanmak olumsuz etki yapacaktır ve bebeğin ileride katı gıdayı reddetmesine sebep olabilir.

1 yaşındaki bebeğin genel beslenme ortamı nasıl olmalıdır?

1 yaşında bebek aile ile birlikte masada oturmalı. Eline bebeğe uygun bir kaşık verilebilir. Televizyon açıksa kapatılmalıdır. Yemek zamanını fark etmelidir. Henüz dişleri az sayıda olduğu için çok lifli sebzeler, ızgara da pişmiş sert etler tercih edilmemelidir. Patlıcan kızartması gibi besleyici değeri olmayan ya da çiğ köfte gibi enfeksiyon oluşturma riski olan besinler tercih edilmemelidir.