Menu
Sağlıklı Bebekler Mutlu Anneler Kulübü
0850 532 3 386
b4

Bebeklerde İştahsızlık

 

Çocuğu iştahlı ya da iştahsız yapan faktörlerin başında onların iç dünyalarında yaşadıkları büyük önem taşıyor.

Bu nedenle iştahsız bir çocuk için öncelikle organik bir rahatsızlığının olup olmadığı araştırılırken diğer yandan ruhsal çatışmalarının olup olmadığı, araştırılması gerekiyor.

Çocuğun halsiz ve yorgun durup durmadığına dikkat etmek şart. Böyle bir hali olduğunda sadece yemek konusunda değil, her konuda isteksiz davranacağını unutmayın. Alışkanlıklarındaki ani değişiklikler de  bir şeylerin ters gittiğinin habercisi. Bu durumda mutlaka bir çocuk doktoruna başvurmanızda yarar var.

 

 

 

 

İştahsız çocuklar için öneriler

  • Çocuğun yemesi konusunda ısrarcı olunduğunda çocuk kendisine fazla gelen gıdayı çıkartıyor. Onun bu özelliğini sakın hafife almayın!
  • Yemek zamanından önce çocuğa verilen abur cubur gıdalar da iştahı engelliyor. Bu nedenle çocuğunuz acıktığında yemek zamanını beklemeden ona yemeğini verin.
  • Bazen iştahsızlığın altında, çocuğun yemek yeme karşısında yaşadığı zorlamalar ve baskılar geliyor. Müdahaleci olmayın!
  • Çocuğun sofrada oyalanması ve yemeğini ağır yemesi karşısında tepki göstermeyin.
  • Çocuğa değişik alternatifler sunmanın yanında alınması gereken gıdaları süsleyerek göze daha hoş hale getirmek onların istemedikleri gıdalara karşı da olumlu davranmalarına yardımcı oluyor.
  • Yemek sırasında rahatsız edici durum ve konuşmalardan kaçının.
  • Çocuğun tabağına yiyebileceği kadar yemek koymak, bazen de azar azar yemek koyarak tabaktaki yemeğin her bitişinde çocuğu takdir etmek onun yemek yeme davranışının pekişmesine yardımcı oluyor.
  • Çocukların iştahlı olmalarını sağlamada bir yol da onların açık havada zaman geçirmelerini sağlamak.

 

Yaz iştahsızlığına karşı çözümler

Yaz aylarında sıcağa bağlı iştahsızlığa karşı çocuğunuzun günlük beslenme düzenini değiştirin. Günü küçük, kısa öğünlere bölün. Şüphesiz ki susuzluk özellikle de sıcak havalarda kaçınılmaz bir ihtiyaç. O halde çocuğunuza her öğünde su ihtiyacını karşılayacak, atıştırması için hafif yemekler sunmaya gayret edin.