Menu
Sağlıklı Bebekler Mutlu Anneler Kulübü
0850 532 3 386
buyume2

Bebeğin Uyku Düzeni

Uyku Öncesi Rutini

Sevgili anne ve babalar, bebek sahibi olmanın sayısız güzellikleri varken, zaman zaman zorlukları da olabiliyor. Uyku ile arası iyi olmayan bebeklerin ebeveynleri,  bunun kimi zaman zorlayıcı bir durum olduğunu iyi bilirler. Unutmayalım ki bebeği rahatsız eden bir sağlık sorunu yoksa ve bebeğin karnı toksa uyumaması için hiçbir neden yoktur. Sadece, bebeğinizin hayatı öğrendiği gibi uykuyu da öğrenmesi gerekmektedir. Bunun için bebeklerimize uyku rutini oluşturmalıyız. Uyku düzenine alışan bebeklerimizin uykuya geçişi daha kolay olacaktır. Uyku rutini için birkaç ipucu:

 • Bebeklerimize uyku öncesi yaptıracağımız banyo, onların uykuya geçişini kolaylaştırabilecek en güzel rutindir. Ama bazı ebeveynler, her gün banyo yaptırmak istemeyebilir.
 • Bebeklerimize ılık bir yağ ile masaj yapmak, onları rahatladır. Kokusu da rahatlatıcı olan bir yağ seçmek, uykuya geçişi kolaylaştırabilir.
 • Bebeklerimizin alt bakımı yapılmalıdır.
 • Uyku öncesi hikaye okumak ya da renkli bir kitabın resimlerine bakmak da uyku rutinlerine dahil edilebilir.

 

Bütün bunları yaparken gece lambasının ışığında, yarı aydınlık bir yerde olmak her zaman uykuya geçişi kolaylaştırır. Unutmayalım ki, çok yorgun bebeklerin uyuması zordur. Bunun için bebeklerimizi en geç saat 9 gibi uyutmalıyız. Sevgili bebeklerinize iyi uykular ve tatlı rüyalar diliyoruz…


Uyku Düzeni

Yeni doğan bebekler ilk günlerde de ortalama 20 saat uykuya ihtiyaç duyarlar. Bebeklerde uyku düzeni, bebek henüz gece – gündüz ayırımını yapamadığı için oluşmamıştır. İlk üç ay, gündüzleri gecelerden daha çok uyuyabilirler.

Bebek anne karnında,  amniyon sıvısı içinde yüzer durumdadır. Dolayısıyla aslında hep hareket halindedir. Bu hareketlilikle anne karnında bebek, gündüzleri uyur, geceleri ise durağanlaşan amniyon sıvısının etkisiyle anne karnındaki bebek uyanır.

Bebek, doğduğunda gece – gündüz ayrımını yapamadığı için bu hareketliliğe göre ritmini ayarlamak ister. Yani, geceleri sık uyanmasının sebebinin bu hareketsizlik olabileceği görüşü yaygındır.

uyku1

Bebeklerin ilk 3 ay 17-18 saat uyku süresine ihtiyaçları vardır.

Bu dönemde bebeklere gece – gündüz kavramı öğretilmeye çalışılmalıdır. Bunun için gündüzleri bebeğinizle oynamalı, konuşmalı, (uyanık kalma süresinin uzaması ve gece gündüz ritmini yakalayabilmesi için) gece ise ışıkları iyice azaltıp ilgisini çekebilecek dış uyaranlardan ve sesten uzak ortam oluşturmalısınız. Böylece gece olunca uyunması gerektiğini öğrenebilsin.

uyku2

Bu aylarda bebekler ortalama 15 saat civarı uyku uyurlar. Bunun genellikle 10 saati gece, 5 saati gündüz uykusudur.

Gece uykusunun ilk 5 saatinde beslemek için uykusu bölünebilir. 3 aylık olduğunda bebeğin kendiliğinden uyuması için beşiğine yatırmalısınız. Bu evrede uyku eğitimine başlanmalı, ninniler söylemeli, gece pijamaları giydirilmeli, masallar okunmalı, ışıklar kısılmalı, sessizlik optimum düzeyde sağlanmalı ve bebeğin gece olduğuna ve uyuması gerektiğine dair algı oluşturulmalıdır.

Yine sabah bebeğinizi belli bir saatte uyandırmak da bebekte gündüz algısını güçlendiren bir etki olacaktır.

uyku3

Bu aylarda bebeğinizin günlük uyku süresi 13 saat kadardır. Günde iki kere gündüz uykusu alması beklenir. Gece 6-7 saat kesintisiz uyuyabilir.

Bu evrede bebeğin tek başına uyumaya alışmış olması da beklenir. Eğer bebek bu aylarda henüz gece uyku düzenini oluşturamadıysa, gece her ağladığında müdahale etmek doğru değildir.

Bebeğinizin karnının tok, altının temiz ve herhangi bir sıkıntısı olmadığından eminseniz her ağladığında müdahale etmemelisinizdir. Her ağladığında müdahale edilen, kucağa alınan bebek tek başına uyuması gerektiğini öğrenemeyecektir.

uyku4

Bu aylarda bebeğiniz geceleri 10 saat ve gündüzleri iki kez 1- 2 saat uyuyor olmalıdır. Bebeklerin geceleri sık uyanmaları ve tek başına yatmakta zorlanmaları genellikle 9-12. aylar arasında çok fazla görülür.

Gittikçe bilinçlenen bebek daha fazla rüya görür, bu rüyalar nedeni ile derin uykuya dalmakta zorlanır. Dolayısıyla sürekli ilgi görmek isteyen bebek, yatağına konar konmaz ağlama krizine girer ve gece boyunca da şiddetle ağlayarak annesini yanında ister, terk edilme korkusu yaşayabilir.

Ayrıca bu dönem, bebeğin diş çıkarma dönemine rastlamakta olduğundan, ağrılar yaşayabilir ve huzursuzluk belirtileri göstererek uykunun kalitesinde bozulmalar yaşanabilir.

Bu sebeple,  ailenin bebeğin uyku saatini geçirmemeye dikkat etmesi, dış uyaranları kontrol altında tutması önemli olacaktır, bebeği güvende hissettirmesi, onun yanında olduğu güvenini vermesi ama tek başına da uyuması gerektiği konusunda eğitimi alması şarttır.

uyku5

Bebeğinizin günlük uyku süresi 12-13 saattir. Gündüz uykular azalmıştır. Gündüz 2 kez 1-2 saat uyuması yeterlidir. Artık dış dünya daha fazla ilgisini çektiğinden uyumamak için direnç gösterecektir.


Birkaç Öneri 

 • Özellikle ilk aylarda bebeğinizin gece gündüz farkını öğrenmesini sağlamalısınız. Bunu yaparken, gündüz sık sık kucağınıza alarak dış dünyanın ve gündüzün geceden farklı olduğunu algılamasını, gün içinde mümkün olduğu kadar uyanık tutarak sağlayabilirsiniz.
 • Bebeğinizin mutlaka kendi başına uykuya dalmayı öğrenmesi sağlamalı, bunun için de bebeğin ağlamasına kayıtsız kalınıp, bebek her ağladığında odasına gidip teskin etmemelisiniz. Bunun için “Aralıklı Teskin Etme” yöntemini uygulamak iyi bir çözüm olabilir. Bu yöntemde ebeveynin geceleri sık uyanan bebeğin odasına, bebeğin ağlamaya başlamasından bir süre sonra gitmesi gerekir. İlk gün bebeğin ağlamaya başlamasından 2 dakika sonra, 2. gün 5 dakika sonra, 3. gün 10 dakika sonra gitmek gibi… Bir süre sonra bebek ağlar ağlamaz kucağa alınmadığını, ne yaparsa yapsın kucağa alınmayacağını algılayacaktır.
 • Çocuğunuzu mümkün olduğunca aynı saatlerde yatırmaya dikkat etmeli,
 • Banyosunu, uyku saatinin hemen öncesinde yaptırmalı,
 • Uykuya yatırmadan önce ihtiyaçlarını karşılamalı (altını değiştirin, karnını doyurmak gibi),
 • Yatmadan önce çok hareketli aktivitelerden kaçınılmalı, uyuması için tamamen sessiz ve karanlık bir ortam oluşturmaya çalışmamalı (gece lambası, loş bir ışık olabilir)
 • Her gün yatağına yatırmalı, yatağının uyku alanı olduğunu anlamasını sağlamalı, ancak, bu saatlerin sizin istediğiniz saatler değil, çocuğun doğal vücut ritminin belirlediği saatler olmasına özen göstermeli, seslere alıştırmalı (sesle uyumaya alışması, ileride de daha rahat uyku uyumasına yardımcı olacak alışkanlıklar kazanmasını sağlayacaktır),
 • Sevdiği bir oyuncağı yanına almasına izin vermeli,
 • Uyuması için ayağınızda sallamamalısınız.