Menu
Sağlıklı Bebekler Mutlu Anneler Kulübü
0850 532 3 386
bebeginmemedenkesilmesi

Bebeğin Memeden Kesilme Süreci

Bebeğin memeden kesilme sürecinde anne duygusal olarak rahatlamak için neler yapmalıdır?

Anne; bebeğinin artık büyüdüğünü görüyor, bebeğinin beslenmesinin anneden bağımsız olarak gerçekleşmesi gerektiğinin zamanının geldiğine inanıyorsa, doktorunuzun da önerisiyle, bebeğinizi memeden ayırmanın vakti gelmiş demektir.

Bu dönemdeki en önemli etki kararlılıktır.

  • Memeden kesme dönemleri her bebek için zorlu bir süreçtir. İlk doğduğu günden itibaren size bu kadar yakın olduğu, kokunuzu, teninizi hissettiği, anne memesinin rahatlattığı bir süreci bırakmak ona üzüntü verecektir. Alıştığı bir şeyi yeniden yaşayamamak onu sinirlendirecek, huysuzlaşmasına neden olacaktır. Bu tepkisi oldukça doğaldır.
    Önemli olan annenin bu süreçte yaşanan stresin doğal olduğunu kabul etmesi ve bu dönemde sabırlı davranmasıdır. Stresli olduğunuz dönemlerde daha sabırsız, sinirli ve aşırı duygusal olabilirsiniz. Yaşadığınız stres çocuğunuza yansıyabilir. Bu sebeple, duygusal olarak rahat olduğunuz bir dönemde memeden kesme sürecine başlamalısınız.
  • Çocuğunuz da emzirmeyi bırakmaya hazır olmalıdır. Çocuğun stresli olduğu dönemler (diş çıkarma, bakıcı değiştirme, ev değişikliği vb) başarıların geciktiği ve çocuğun duygusal olarak daha fazla baskı yaşadığı dönemlerdir. Bu nedenle bebeğinizin ve sizin daha rahat, daha mutlu olduğunuz dönemleri tercih etmelisiniz.
  • Birden kesme yöntemleri çocuğunuzu duygusal olarak zorlayabilir. Annenin kendisini reddettiği, onu sevmediği, duygusunu ortaya çıkarabilir. Bu nedenle aşamalı bırakma yöntemleri daha çok önerilmektedir.
  • Bu süreçte anlayışlı ve sabırlı davranmalısınız. Yaşadığı stresin azaltılması için oyunu ve ilgiyi, dokunma, kucağa alma gibi yakınlık gerektirecek dokunuşları ihmal etmeyin. Artan sinirlilik sizin dokunuşlarınızla azalabilir, sakinleşmesine yardımcı olabilir.