Menu
Sağlıklı Bebekler Mutlu Anneler Kulübü
0850 532 3 386
b2

Bebeğin Masaya Oturması

Bebeğiniz artık bir yaşında ve artık sizinle yemek masasına oturarak beslenebiliyor…

Oturmaya başlayan bebek için en iyi yemek yeme şekli bir mama sandalyesi olabilir. Mama sandalyesinin yemek masasının yanında olması çok idealdir. Bu şekilde, bebek için uygun bir yemek yeme alışkanlığı da geliştirilmesi kolaylaşır. Yemek masasının yanında, mama sandalyesinde yemek yemesi ile yemeğe odaklanması daha kolay olacak ve başka şeylerle meşgul olmayacaktır.

1 yaşını dolduran her bebeğin, aile masasında bir yerinin olması, öğünleri aile bireyleri ile yemesi ve bu sayede yemek zamanının tüm ailenin bir araya geldiği sosyal bir olay olduğunu görmesini ve öğrenmesini de sağlar.

Bu dönemde bebekler için daha küçük ve uygun olan kaşık ve çatalları alarak bebeğinizin bunlara alışmasını sağlamak gerekir. Küçük, ince kenarlı bir fincan veya ağzı kesmeyecek bir plastik bardak başlangıç için uygun olabilir. Suyun boğazına kaçma riskini azaltmak için fincanın dibine sadece 1 yudum su koyarak küçük alıştırmalarla fincandan su içmesini sağlayabilirsiniz.

Bu yaşta bebeğin alacağı gıdalar artık ailenin günlük aldığı besinlerden, fakat daha az tuzlu, daha az yağlı ve baharatsız, alerji ve besin öğelerinin orantısı ve miktarı dikkate alınarak verilmeye başlanır. Bunlar; et ve balık, pirinç, tahıllar, meyve ve sebzeler… yani kısaca ailenin de yemek masasında tükettiği gıdalardır. Çocuğun solunum yollarına kaçabilecek yiyeceklerden uzak kalmaya özen gösterilmelidir.

Ayrıca, bebeğin kendi kendine yemek istemesi konusunda bebeği destekleyici ve motive edici bir tutum takınmak gereklidir.
Bebek beslenmesi ile ilgili bir altın kural da şudur: Unutmayın, bebeğinizi ne zaman ve nasıl besleyeceğinize siz karar verirsiniz fakat ne kadar besleneceğine kendi karar verir. Bu sebeple zamanı geldiğinde onun kendi kendine beslenmesine izin veriniz. Zaten, karnı aç olan bir bebek bunun işaretlerini size hemen verecektir.

Bebeklerin neleri yapıp neleri yapamayacakları, gelişim dönemine göre farklılık gösterir. Böyle bir gelişim düzeyine eriştiği zaman ve kendi yapabileceklerinin sınırlarını keşfettiğinde sizin onu beslemenize izin vermeyecektir. Yemeğini kendi kendine yemek isteyecektir. Çocuğun bu davranışı aile bireyleri tarafından desteklenmelidir.