Menu
Sağlıklı Bebekler Mutlu Anneler Kulübü
0850 532 3 386
dis

Bebeğimin Ağız Bakımı ve Süt Dişleri

 

0-6 aylık süt bebeklerinde ağız bakımı için, temiz bir tülbent ya da steril sargı bezleri kaynamış soğumuş su ile nemlendirilerek, ağzın içini silmek için kullanılabilir.

6 aylık dönemden sonra bebeğinizin dişleri çıkmaya başlar. Bu dönemde dişler bir yandan çıkarken diğer yandan da diş etlerinin hassasiyetinde artma olabilir. Bunun için özel geliştirilmiş silikon parmak fırçaları bebeğin diş temizliği için kullanabilirsiniz. Aynı zamanda diş etlerine masaj yaparak diş etlerinin rahatlamasına yardımcı olursunuz.

1-2 yaş arası bebeklerin fırçayla tanışma vakti gelmiştir. Sizin gözetiminizde bebekleriniz diş fırçasını alıp ağzına götürebilir. Başarıyla diş fırçalamasını beklemek çok doğru olmayacaktır. Bu dönemde bebeklerin diş fırçasıyla tanışması sağlanmalıdır. Gece beslenmesi devam eden çocuklar için mutlaka gece sütünden sonra birkaç yudum su içirilmelidir.

 

2. yaş gününden sonra, bebeklerinizin diş fırçalama alışkanlığı kazanması için, siz dişlerinizi fırçalarken yanınızda olmasını sağlayabilirsiniz. Bebeğinizin dişlerini kendiniz fırçalayabilirsiniz. 3 yaşından önce çocukların diş macunu kullanmaları tavsiye edilmez. İlk diş doktoru ziyaretinizi de 3 yaş sonrası için planlayabilirsiniz.

4 yaşından sonra bezelye büyüklüğünde diş macunu ile çocuklar kendi dişlerini fırçalamaya başlarlar. Diş fırçalama alışkanlığı artık oluşmaya başlamıştır. Bu süreçte ebeveynlere düşen görev, çocukları diş fırçalamaya teşvik etmektir. Dişlerini kendi başına fırçalamaya başlayan çocuklar mutlaka ebeveyn kontrolünde olmalıdır.

Çocuklarda diş fırçalama alışkanlığının bütünüyle oluşması 7 yaşını bulabilir. Bu yaş grubu çocukların ebeveynleri etkili fırçalamanın yapılıp yapılmadığı konusunda dikkatli olmalıdır.