Menu
Sağlıklı Bebekler Mutlu Anneler Kulübü
0850 532 3 386
e1

Anne Sütü Mucizesi

Anne sütü, yeni doğan beslenmesinde altın standarttır. Dünya sağlık örgütü, bebeklerin ilk 6 ay boyunca sadece anne sütüyle beslenmesini önermektedir. Anne sütü, bebeklerin optimal büyüme ve gelişmeleri için gerekli olan tüm sıvı, enerji ve besin öğelerini içeren, sindirimi kolay doğal bir besindir.

Enfeksiyonlara kapılma riskini düşürmektedir. Anne sütü bebeğiniz için en zahmetsiz besindir. Bebek tarafından kolay hazmedilir.

Tek başına anne sütü, bebek D vitamini ile desteklendiği takdirde, ilk 6 ay bebeğin tüm gereksinimlerini karşılamaktadır.

KOLOSTRUM Nedir?

Ağız sütü olarak da bilinen KOLOSTRUM doğumdan hemen sonra gelen ve 4-5 gün devam eden protein içeriği yüksek anne sütüdür.

Sarı renkli, kıvamı normalden daha koyudur. Laktoz ve süt yağı normal süte göre daha düşüktür. Fakat içeriğindeki yüksek antikor miktarı ile bebeğin bağışıklık sistemini destekler. Doğumdan sonra ilk saatlerde mutlaka verilmelidir.

Dünyaya gözlerini açan bir bebeğin ne yiyeceği ile ilgili hiçbir kaygı yoktur. Çünkü onun ilk besini annesinin çok kıymetli olan sütüdür.

Anne sütü doğanın insanlığa sunduğu eşsiz içeriği ile bebeklerin ilk 6 ay bütün besinsel ihtiyacını karşılar.

Bebeğin ihtiyacına göre dönemsel olarak içeriği değişen anne sütünü bebeğinizle paylaşmanız onun sağlığına yapacağınız en önemli yatırımdır.

Anne sütü zamanla içerik değiştirerek kolostrum, geçiş sütü ve son olarak olgun süt şeklinde annenin memesinden salgılanır. Bu değişim bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak üzeredir.

Yeni doğan döneminde bebeğin ihtiyacı olan kolostrum, olgun süte göre daha sarı ve yoğun kıvamdadır. Bebeğin kolostrumu alması son derece önemlidir.

Kolostrumun süt bezlerinden salgılanma süresi kişiden kişiye değişmekle birlikte doğumu takip eden ilk 1 haftayı kapsamaktadır. Yeni doğan döneminde, bebeğin kısa aralıklarla ve sık emzirilmesi gerekir.

Anne sütü, bebek için en uygun kompozisyonda olup birçok besin öğesi yanında besin öğesi özelliğinde olmayan ancak yaşam süresini uzatan ve sağlıklı bir yaşam sağlayan çok sayıda biyoaktif etken de içermektedir.

Anne sütünün içeriğindeki bileşenler, beyin ve göz gelişimini, bağışıklık sistemini ve büyümeyi destekler.

annesutu

Ayrıca emzirme, anne-bebek iletişiminin sağlıklı temellere oturmasını sağlar, böylece bebekler anneleriyle güçlü bağ kurarlar.

Dünya Sağlık Örgütü, bebeklerin ilk altı ay boyunca sadece anne sütüyle beslenmelerini, daha sonrasında ise ek gıdalarla desteklenerek en az iki sene boyunca emzirilmelerini önermektedir.  T.C. Sağlık Bakanlığı da Dünya Sağlık Örgütü’nün bu önerisini dikkate alarak “ilk altı ay sadece anne sütü” yaklaşımını benimsemektedir.