Menu
Sağlıklı Bebekler Mutlu Anneler Kulübü
0850 532 3 386

Anne Sütü & Emzirme

Bebekler için anne sütü neden eşsizdir?

Bebekler için en uygun gıdadır. İlk 6 ay anne sütü verilmesini desteklemeliyiz. Anne sütü eşsiz besin içeriğinin yanı sıra bebeğin bağışıklık sistemini desteklemektedir. Enfeksiyonlara kapılma riskini düşürmektedir. Anne sütü bebeğiniz için en zahmetsiz besindir. Bebek tarafından kolay hazmedilir. Aile için ekonomiktir. Tek başına anne sütü, bebek D vitamini ile desteklendiği takdirde, ilk 6 ay bebeğin tüm gereksinimlerini karşılamaktadır.

Kolostrum nedir?

Ağız sütü olarak da bilinmektedir. Doğumdan hemen sonra gelen ve 4-5 gün devam eden protein içeriği yüksek anne sütüdür. Sarı renkli, kıvamı normalden daha koyudur. Laktoz ve süt yağı normal süte göre daha düşüktür. Fakat içeriğindeki yüksek antikor miktarı ile bebeğin bağışıklık sistemini destekler. Doğumdan sonra ilk saatlerde mutlaka verilmelidir.

 

Bebek ne sıklıkta ve ne kadar emzirilmelidir?

Bebek ilk günlerde o istedikçe, ağlamasını beklemeden ve en geç 2-3 saat aralıklarla emzirilmelidir.

Emzirmenin sonuna doğru salınan süt yağ bakımından zengindir ve anne sütünden alınan enerjinin büyük bölümünü karşılar. Bu nedenle bebeği memeden kısa süre de ayırmamak gerekir ve her meme yaklaşık 15 dakika emzirilmelidir.

İlk günlerde bebek çabuk yorulacaktır ve emme süresi kısa olabilir. Bebek emmesi için teşvik edilmelidir. Emme bittikten sonra meme sağılıp kalan süt bebeğe verilmek üzere uygun koşullarda saklanmalıdır.

 

Bebeğe su verilmeli mi?

Yeterince emzirilen bebeklerin 4-6 aylığa kadar sıcak havalarda bile suya ihtiyaçları yoktur. Su ve sulu içeceklerin verilmesi bebeğin az anne sütü emmelerine neden olabilir.

Emme şaşkınlığı nedir?

Bir bebeğin anne memesini emmesiyle biberon emmesi arasında fark vardır. Biberona alışan çocuklarda emme şaşkınlığı gelişebilir ve anne memesini emme de zorlanabilirler. Bu nedenle sağılan anne sütü biberon yerine kaşık kullanarak bebeğe verilmelidir.

Emziren annenin beslenmesi nasıl olmalıdır?

Emziren anneler beslenmelerine dikkat etmelidir. Düzenli beslenmeli ve bol sıvı almalıdır. Emzirme dönemine uygun geliştirilen ürünler kullanılabilirler. Anne çay, kahve, kola gibi besleyici değeri olmayan ve uyarıcı etkisi olan içecekleri tüketmemelidir.

 

Anne sütünü arttırmak için ne yapmalıyım?

Anne sütü bebeğiniz için en uygun besindir. Anne sütünü arttırmak için bol miktarda su içmelisiniz. Bunun yanı sıra yeşil sebze ve meyveden zengin beslenmelisiniz. Şekerli gıdaların anne sütünü arttırdığına dair yanlış bir inanış vardır. Şekerli gıdalar anne sütünü arttırmaz, annenin kilosunu arttırır. Annenin şekerden uzak kalması, kendi kilo kontrolü açısından iyidir. Aynı zamanda rezene ve anason gibi bitkilerin anne sütünü arttırıcı etkileri vardır. Ayrıca stresin anne sütünü olumsuz etkilediği bilinmektedir.

Bütün bunlara ek olarak, emziren anneler için üretilen besin takviyeleri, hem anne sütünü arttırıcı etkisi vardır, hem de emziren annenin ihtiyacı olan besin desteğini de sağlamaktadır.

Emziren anne sigara içerse süte geçer mi?

Evet. Emzirirken annenin içtiği sigara da bulunan tüm zararlı maddeler süte geçerler. Bu nedenle anneler hamilelik döneminde olduğu gibi emzirirken de sigara ve sigara dumanında uzak kalmalıdır.

 

Doğru emzirme nasıl olmalıdır?

Anne rahat oturmalıdır. Bebek annenin kucağında, bebeğin başı gövdesine göre daha yüksekte tutularak emzirilmelidir. Anne bebeğin vücudunu kendi vücuduna yakın tutmalıdır, bebek yastıkla desteklenebilir.  Anne bebeğini çeşitli pozisyonlarda emzirebilir. Yatarak emzirme, annenin uyuması ve bebeğin boğulma tehlikesi nedeniyle tercih edilmemelidir. İkiz bebeği olan anneler bebeklerini aynı anda emzirebilirler. Bunun için çeşitli pozisyonlar vardır. Bebek ağlıyor ise önce sakinleştirilmelidir. Yumuşak bir şarkı söylemek, bebeği okşamak, bebeğe sarılmak ve sakin tavırlarla yaklaşmak bebeği sakinleştirir. Detaylı bilgi için emzirme ile ilgili  …… ( buraya ilgili sayfa adresi gelecek) yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Bebeğin memeyi etkili emmesi ne demektir ve nasıl olur?

Bebeğin memeye doğru yerleştirilmesi gerekir. Bunun içinde bebeğin ağzı geniş ve açık iken memeyi tutmalı, alt dudağı dışa dönmüş olmalı. Bebeğin çenesi memeye dokunuyor, aerolayı tam tutmuş olmalıdır.

Bebeğin emerken yanaklarının şiştiğini görmek, emzirme sonrası meme başının yumuşadığını hissetmek, emzirmenin etkili olduğunu gösterir.

Emziren annenin meme ucu bakımı nasıl olmalıdır?

Her gün banyo yapmayan annelerin meme ucunu günde bir defa yıkamaları yeterlidir. Meme ucu kuru tutulmalıdır. Meme ucunu 1 defadan fazla yıkamak çatlaklara neden olabilir. Bu da anne için acı verici bir durum oluşturur. Emziren anneler meme ucu bakımı için özel geliştirilmiş olan, anne ve bebek sağlığına uygun olan kremleri kullanabilirler.

 

Anne sütü nasıl sağılır ve saklanır?

Sağmaya başlamadan önce ellerinizi mutlaka yıkayınız. Sütü biriktireceğiniz kabın temizliğinden emin olun.

Elle sağma işleminin basamakları:

  1. Basamak: Sağma işlemine geçmeden önce eller iyice yıkanır.
  2. Basamak: Rahat bir yere oturduktan sonra parmak uçları ile yumuşak bir biçimde memeye dıştan içe, meme başının etrafındaki kahverengi bölgeye doğru masaj yapılır. Önceden ısıtılmış bir havlu memenin üzerine konulursa sütün akışı kolaylaşacaktır.
  3. Basamak: Meme, başparmak üstte, diğer parmaklar altta kalacak biçimde tutulur.  Eğer meme büyükse bir el memenin üstüne, diğer el memenin altına gelecek şekilde tutulmalıdır. Hedef bölge meme başının etrafındaki kahverengi bölgenin gerisinde kalan alandır.

 

Sağılan anne sütü oda ısısında 3 saat, buzdolabı rafında 72 saat, derin dondurucu da 3-6 ay değerini kaybetmeden saklanabilirler. Anne sütünü çözdürürken benmari yöntemi kullanılmalıdır. Cam kavanoz içindeki süt, sıcak su dolu bir kabın içinde bekletilerek, bebeğin içebileceği bir kıvama getirilmelidir.

 

Bebekler neden ağlarlar?

Bebeğin etrafıyla tek iletişim kurma yolu ağlamadır ve çeşitli ağlama sebepleri olabilir. Bebeğin karnı tok ise ve gazı çıkarılmış ise diğer nedenler düşünülmelidir.  Altının ıslanmış olması, ortamın ısısı, bebeğin sıkı sarılmış olması, uzun süredir kakasını yapmamış olması ya da ağızdaki pamukçuk bebeğin ağlama nedeni olabilir. Bazen önemli bir sebebi işaret ederken bazen de sadece annesine temas etme, kucağa alınıp şefkatle sarılma ihtiyacını da anlatabilir.

Sütüm bebeğime yetiyor mu?

Anne sütü bebeğin ilk 6 ayda enerji ihtiyacının tümünü karşılayabilecek yapıdadır. Her bebek doğumdan sonra ki 3-4 gün içinde tartı kaybedebilir. Bebeğin iki hafta sonunda ki kilosunun doğum tartısından az olması, bir günde 5’ten az, koyu sarı ve keskin kokulu idrar yapması veya 1 ayda 500gr’dan az kilo alması anne sütünün yetmediğini düşündürebilir. Kabaca doğumdan sonraki 15.günde çocuğun doğum ağırlığına ve 5.ayda doğum ağırlığının iki katına ulaşması beklenir.

 

Anne sütünü güçlendirmek için ne yapmalıyım?

Annenin beslenmesi yeterli sıvı alması anne sütünün miktarı ve kalitesi açısından önemlidir. Emziren anneler diyetlerine yeşil sebzeler, badem ve kalsiyum açısından zengin besinleri eklemelidir. Emzirme dönemine özel geliştirilen besin takviyeleri kullanılabilir. Annedeki kaygı, stres, ağrı ve şüphe sütün azalmasına, bebek için sevgi dolu düşünceler, güven ve huzur sütün artmasına neden olacaktır.

Anne sütü alan bebeğin dışkısı nasıldır?

Anne sütü alan bebekler ilk aylarda günde 7-8 defaya varan sarı renkli, oldukça sulu kıvamda dışkı yapabilirler.

Anne sütü alan bebeklerin sindirim sisteminde huzursuzluk yapabilecek besinler nelerdir?

Kafein içeren besinler(çay, çikolata, kahve, kola),kuru-baklagiller sebze (Fasulye, karnabahar, lahana, brokoli), alerji riski olan besinler (inek sütü, yumurta akı, balık, süt, yerfıstığı, buğday), kızartılmış besinler.