Menu
Sağlıklı Bebekler Mutlu Anneler Kulübü
0850 532 3 386
alerji

Alerji Yapan Besinler

Bebeğin ek besinlere geçerken hazır olması çok önemlidir. Erken dönemde ek gıdaya başlayan bebekler besin alerjisine yatkınlık gösterebilir. Bunun yanı sıra, ek gıdaya doğru miktarlarda ve doğru besinlerle başlamak önemlidir.

Besin alerjileri bebekten bebeğe farklılık gösterir. Sindirim sorunları, cilt hassasiyeti ve solunum sıkıntıları besin alerjisinden kaynaklanabilir. Bunun için anneler çok dikkatli olmalı, bebeğin dışkısında olabilecek değişiklikleri ve cildinde gözlemlenen belirtileri çok iyi takip etmelidir.

Ailesinde alerji öyküsü olan bebeklerin alerjiye yatkınlığı genelde fazladır. Eğer bebeğin ailesinde herhangi bir besine karşı hassasiyet öyküsü varsa, o besine karşı dikkatli olmakta fayda vardır.

Bazı besinlerin diğerlerine göre alerji yapma riski fazladır. Bunlar; inek sütü, soya, yumurta, buğday, ceviz, fındık, fıstık, bazı deniz mahsulleri (somon, karides, yengeç, tonbalığı gibi) ayrıca bazı narenciyeler, çilek, kivi ve domates gibi çok çekirdekli meyve-sebzelerdir.

Bebeğinizin olası besin alerjisine karşı yediklerini not etmelisiniz. Böylece gelişebilecek alerjik besin reaksiyonlarının neden kaynaklandığını kolaylıkla bulabilir ve buna karşı önlem alabilirsiniz.